Γιορτή για την επέτειο της εξέγερσης του Πολυτεχνείου 2023

Το δεκαπενταμελές μαθητικό συμβούλιο του σχολείου μας διοργάνωσε με τη συνδρομή μαθητών από όλα τα τμήματα του σχολείου  τη γιορτή για τη 17η Νοεμβρίου.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε το δήμο Άνδρου για την παραχώρηση της εξέδρας για την παρουσίαση της γιορτής μας, το βιβλιοπωλείο «Λογάρι» στο Γαύριο για τη δωρεά υλικού για την κατασκευή των σκηνικών, τις εκπαιδευτικούς κυρία Τζουρά, κυρία Τσαπατώρη, κυρία Μαστρονικόλα και την κυρία Σαμοΐλη για την πολύτιμη βοήθεια και τις συμβουλές τους.

Η εμπειρία που ζήσαμε ήταν μοναδική κι ελπίζουμε να διοργανώσουμε κι άλλες γιορτές στο μέλλον.

Το δεπανταμελές  μαθητικό συμβούλιο                                                                                                 του Γυμνασίου ΤΛ Γαυρίου

Απόσπασμα από το τραγούδι “Της Δικαιοσύνης Ήλιε Νοητέ” (Μίκης Θεοδωράκης)

Ακολουθούν φωτογραφίες από την γιορτή…

17 Νοέμβρη – Μνήμη
«Τραβήξανε ψηλά, πολύ ψηλά.
Δύσκολο πια να χαμηλώσουνε»

Το 1974, πρώτη επέτειο του Πολυτεχνείου, η χαράκτρια Βάσω Κατράκη (1909-1988) λάξευσε με τα εργαλεία του γλύπτη, όπως το είχε καθιερώσει, έργο που τυπώθηκε δίχρωμη αφίσα με τους εξής στίχους του Γιάννη Ρίτσου (1909-1990) από τη συλλογή του «Αγρύπνια» (1941-53): «Τραβήξανε ψηλά, πολύ ψηλά. Δύσκολο πια να χαμηλώσουνε».

Σύνθεση με 2 έργα του χαράκτη Τάσσου (Αλεβίζος Αναστάσιος)
«Μνήμη Παναγιώτη Ελή», 1973, ξυλογραφία

«17 Νοέμβρη 1973», 1973, επιτοίχια ξυλογραφία