Λίγα ιστορικά στοιχεία για το σχολείο μας

Το Γυμνάσιο με τάξεις Λυκείου στο Γαύριο ξεκίνησε να λειτουργεί στις αρχές του 1980. Μέχρι τότε οι μαθητές πήγαιναν Γυμνάσιο και Λύκειο στη χώρα της Άνδρου. Τα μαθήματα γίνονταν σε κάποιους ενοικιασμένους χώρους κοντά στο λιμάνι αλλά δεν φιλοξενούνταν όλες οι τάξεις του λυκείου.

Το 1984 δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα της κυβέρνησης η ίδρυση του σημερινού σχολείου.

Το 1986 εκδόθηκε η άδεια οικοδόμησής του και μετά από τρία χρόνια τον Σεπτέμβριο του 1989 υποδέχθηκε τους μαθητές . Οι σχεδιαστικές προδιαγραφές εκείνη την περίοδο θεωρήθηκαν καινοτόμες όπως η πρόβλεψη για την εκμετάλλευση της ηλιακής ενέργειας για τη θέρμανση των εσωτερικών χώρων. Για το λόγο αυτό απέσπασε το 1ο βραβείο της αρχιτεκτονικής Biennale στην Ιταλία.

Το 1999 διαμορφώθηκε κατάλληλος χώρος μέσα στο σχολείο και συστάθηκε βιβλιοθήκη ΕΠΕΑΚ που σήμερα φιλοξενεί στα ράφια της περίπου 5000 τίτλους βιβλίων.

Τα επόμενα χρόνια η αύξηση του αριθμού των μαθητών και κατά συνέπεια και των εκπαιδευτικών αναγκών οδήγησαν το 2009 στην προσθήκη δύο ακόμη αιθουσών: ενός κλειστού γυμναστηρίου και ενός εργαστηρίου Φυσικών επιστημών.