Δράση BLUE LIFE ΑΝΔΡΟΣ

Την Τετάρτη 24-04-2024 μαθητές του γυμνασίου παρακολούθησαν τη δράση BLUE LIFE ANDROS που διοργανώθηκε από την  ΑΜΚΕ Φίλοι Φεστιβάλ Άνδρου σε συνεργασία με τον φορέα HELMEPA . Συγκεκριμένα , αρμόδια εκπαιδευμένα και πιστοποιημένα άτομα από την HELMEPA μίλησαν στους μαθητές για τη θαλάσσια ρύπανση και την κλιματική αλλαγή , τα επαγγέλματα της θάλασσας και προοπτικές εργασίας των νέων στη γαλάζια οικονομία (Παράκτιος Τουρισμός, Θαλάσσιες Μεταφορές, Ωκεάνια Ενέργεια, Αλιεία, Ιχθυοκαλλιέργειες και Υδατοκαλλιέργειες, Ναυπηγική και Θαλάσσια Βιοτεχνολογία ) καθώς και για τους παγκόσμιους στόχους βιώσιμης ανάπτυξης. Ακολούθησε εποικοδομητικός διάλογος κι επιλύθηκαν σημαντικές απορίες των μαθητών. Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν στο λιμάνι του Γαυρίου υποβρύχιο καθαρισμό που πραγματοποιήθηκε από επαγγελματίες δύτες  και είδαν στο πεδίο το πρόβλημα της ρύπανσης των θαλασσών προκειμένου να το κατανοήσουν και να αναλάβουν δράση για να το περιορίσουν. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την  ΑΜΚΕ Φίλοι Φεστιβάλ Άνδρου και τον φορέα HELMEPA για την πραγματοποίηση της δράσης αυτής.