4 Απριλίου – Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Με αφορμή την Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας, που αποτελεί την Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων, πραγματοποιήθηκαν στο σχολείο μας σχετικές δράσεις σε τάξεις του γυμνασίου και του λυκείου.

Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές και μαθήτριες ενημερώθηκαν για την σημερινή ημέρα και την σημασία της, παρακολούθησαν σχετικά βίντεο, συζήτησαν και πρότειναν τρόπους να βοηθήσουν τα αδέσποτα ζώα.

10 τρόποι να βοηθήσουμε τα αδέσποτα

1. Προσφέρουμε τροφή & νερό

Αφήνουμε κοντά στο σπίτι μας δοχεία με νερό και ξηρά τροφή. Φροντίζουμε να τηρούμε τους υγειονομικούς κανόνες και το κυριότερο να τοποθετούμε τα δοχεία σε ασφαλή σημεία.

1. Παρέχουμε φιλοξενία

Αν οι συνθήκες του σπιτιού το επιτρέπουν, αυτή είναι ιδανική περίοδος για να φιλοξενήσουμε ένα αδέσποτο ζώο σε ανάγκη και να το βοηθήσουμε να μην επιστρέψει στον δρόμο ή σε κλουβί.

1. Γινόμαστε εθελοντές σίτισης

Γινόμαστε εθελοντές σίτισης στο Δήμο μας. Έτσι, μπορούμε να βοηθήσουμε αρκετά αδέσποτα ζώα.

1. Κοινοποιούμε αγγελίες υιοθεσίας

Δραστηριοποιούμαστε στις κοινοποιήσεις αγγελιών υιοθεσίας αδέσποτων ζώων. Δίνουμε ορατότητα στα ζώα που περιμένουν και εμπνέουμε τους φίλους μας να υιοθετήσουν!

1. Επικοινωνούμε με φιλοζωικές οργανώσεις

Ερχόμαστε σε επαφή με τη φιλοζωική οργάνωση της περιοχής μας. Μαθαίνουμε πώς μπορούμε να γίνουμε εθελοντές, όπως και όσο μπορούμε.

1. Ενημερωνόμαστε για τα δικαιώματα των ζώων

Πόσες φορές είχατε ένα γείτονα που κακοποιούσε το ζώο του; Η ενημέρωση και ο προβληματισμός σχετικά με την αιτία ύπαρξης αδέσποτων και την κακοποίηση των ζώων είναι απαραίτητα. Την επόμενη φορά που κάποιος δεν παρέχει τις σωστές συνθήκες διαβίωσης ή κακοποιεί ένα ζώο, θα ξέρετε πόσο σοβαρό είναι και θα αντιδράσετε με επιχειρήματα και με καταγγελία στην αστυνομία.

1. Στηρίζουμε οικονομικά τις φιλοζωικές

Κάνουμε μια μικρή δωρεά σε φιλοζωικές οργανώσεις και σωματεία που δεν σταματούν στιγμή να φροντίζουν αδέσποτα ζώα.

1. Προγραμματίζουμε επίσκεψη σε καταφύγια

Χαρτογραφούμε τα καταφύγια αδέσποτων ζώων που βρίσκονται κοντά μας. Οργανώνουμε μια επίσκεψη σε αυτά για να μάθουμε τις ανάγκες τους και να βοηθήσουμε στην πράξη. Εμπνέουμε τους γύρω μας να δώσουν προτεραιότητα στα ζώα που περιμένουν στο καταφύγιο.

1. Βοηθούμε τους συνανθρώπους μας

Αν έχουμε στο περιβάλλον μας κάποιον ηλικιωμένο άνθρωπο ή κάποιον άνθρωπο που ανήκει σε ευπαθή ομάδα, με κατοικίδιο, μπορούμε να προσφέρουμε βοήθεια: μια βόλτα, κάποια ψώνια, μια επίσκεψη στον κτηνίατρο αν παρουσιαστεί ανάγκη.

1. Υιοθετούμε ένα αδέσποτο

Ο καλύτερος τρόπος από όλους: αν είμαστε έτοιμοι να βάλουμε ένα ζώο στη ζωή μας, υιοθετούμε ένα αδέσποτο αλλά υιοθετούμε υπεύθυνα!

ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ :

ΣΤΕΙΡΩΝΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΜΕ ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΤΩΝ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ